Čo je to ROB?

Rádio orientačný beh (ROB) je dynamická, vysoko individuálna moderná disciplína, ktorá má tradíciu na Slovensku už niekoľko desaťročí. Má svoju organizáciu i systém pretekov, štátnu reprezentáciu, ktorá sa hneď po vzniku samostatného štátu zaradila medzi špičku tohoto športu vo svete. Členovia reprezentácie nosia  pravidelne z vrcholných podujatí medailové umiestnenia. Naším prvým seniorským majstrom sveta je Peter Jurčík Ing., nasledoval ho Peter Viskup. Medzi ženami sa do histórie zapísala Ľubica Toporová.

Úlohou pretekára je v stanovenom časovom limite nájsť skryté kontroly označené číslom 1 až 5 ( každá kategória vyhľadáva iný  počet kontrol), ktoré sú označené oranžovým lampiónom (podobne ako kontroly v klasickom orientačnom behu) a pomocou raziaceho zariadenia označiť preukaz alebo dnes už moderný elektronický čip.

Na vyhľadávanie kontrol pretekár používa rádio prijímač so sluchátkami, pomocou ktorého zistí smer a číslo kontroly. Kontroly sú rozlíšené morzeovým kódom od 1 do 5 .vysielajú v takzvaných reláciáach na jednej frekvencií tak že každá kontrola vysiela svoj príslušný kód 1 minútu až kým sa nevystriedajú všetky. Zvíťazí ten pretekár ktorý má stanovený počet kontrol, splnil časový limit a má najkratší čas.

Preteky sa konajú v štyroch discipiínách.

1.Preteky v pásme 3,5 MHz klasická trať.

2.Preteky v pásme 144 MHz klasická trať

3.Preteky v pásme 3,5 MHz foxoring ( pomocou mapy nájde oblasť a pomocou rádio príjimača nájde skrytý vysielač, vysielače vysielajú nepretržite s malým výkonom. )

4.Preteky v pásme 3,5 MHz šprint ( vysielače vysielajú len 12 sekúnd, relácia všetkých trvá teda iba 1 minútu. )

 

mafiny
radia
lampion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *